добре дошли в моя уеб сайт

ЗЕМНОВОДНИ

ЧЕРВАНООКА ДЪРВЕСТНА ЖАБА

ЗЕМНОВОДНИ
Червенооката дървесна жаба (Agalychnis callidryas) е земноводно от семейството на дървесните жаби. Тя е дървесен обитател, срещаща се в неотропичните дъждовни гори. Наричана е още маймунска жаба, заради относително добрата си координация [1].Червенооката дървесна жаба е малък по размери вид дървесна жаба, достигащ на дължина около 7 cm. Окраската на гърба е зелена с разнообразни шарки, докато корема е бял. Страничните части са виолетови или сини с вертикални бели ивици, а пръстите са с оранжев оттенък. Както женските, така и мъжките екземпляри притежават изпъкнали червени очи с вертикални зеници, подобно на очите на домашната котка. Червенооката дървесна жаба има мека и нежна кожа на корема, докато кожата на гръба е сравнително по-дебела и груба.


Физически характеристики [редактиране]

При червенооката дървесна жаба се наблюдава полов диморфизъм по отношение на размерите. Средните размери за женските екземпляри са около 7-8 cm, докато при мъжките индивиди дължината на тялото е около 5-6 cm [1].


Разпространение [редактиране]

Червенооката дървесна жаба се среща в дъждовните гори на южно Мексико, по протежение на цяла Централна Америка, до северна Колумбия.

Крокодили

ЗЕМНОВОДНИ

Крокодилите (Crocodylia) са разред едри влечуги, появили се преди около 84 млн. години по време на горната креда. Те са най-близко свързаната с птиците съществуваща и днес група животни.

Крокодилите се считат за най-високо организираните съвременни влечуги. Имат удължено и сплеснато отгоре тяло. Главата им е плоска, с удължена напред муцуна и къса шия.

Предните им крайници завършват с по пет пръста, а задните с по четири, снабдени с плавателна ципа. Поясната област, постига пълно развитие (2-4 прешлена), като предните пояси са без ключици.

Долната челюст се съединява с черепа чрез неподвижна квадратна кост. От задния край на небцето се спуска мускулеста гънка — небна завеса, която разделя устната кухина и глътката. Когато главата е под водата, ноздрите и ушите се затварят с клапи.

Крокодилите имат двукамерни сърца.

Съществуват огромни разлики в големината на различните видове крокодили. Най-малките представители на разреда са карликовият крокодил и китайския алигатор, чиято дължина рядко надхвърля 1 метър. Но разреда има и гиганти, които достигат до над 7 метра дължина и тежат повече от 1 тон. Четири вида крокодили се считат за най-големите на планетата: считаният за най-голям в света соленоводен крокодил и гавиалът от Югоизточна Азия, нилския крокодил от Африка и черния кайман от Южна Америка. Тези 4 вида гигантски крокодили са не само най-едрите представители на своя разред, но и най-едрите влечуги на планетата. Дължината при тези 4 гиганти е приблизително еднаква, като най-големите им представители са дълги над 7 метра. От тези видове са улавяни рекордни по размери индивиди, като първенци в това отношение са соленоводен крокодил от индонезийския остров Суматра, дълъг 8,6 метра и тежащ 1352 кг., черен кайман от Бразилия, дълъг 7,7 метра и с тегло 1310 кг. и два приблизително еднакви по размер 7,5- метрови, тежащи около 1300 кг. нилски крокодила, единият от Руанда, другият от района Итури в ДР Конго.

Крокодилите виреят в топлите части на света. Ареалът им е близо до водата; обичат да се припичат на слънце.

Размножават се с яйца, които женските снасят в дупки в земята или в купчини листа. Когато малките са готови да се излюпят, те започват да издават звуци и така сигнализират майка си да ги открие.

Крокодилите са хищници, хранят се с бозайници, птици, риба, но сред тях се наблюдава и канибализъм (малките крокодили могат да станат жертва на по-големите). Ловуват, като захапват странично жертвата си и я завличат на дъното на водата. Малките се хранят с дребна риба, насекоми и дребни животни. Големите крокодили са способни да уловят дори едри копитни бозайници.

Нилски крокодил

ЗЕМНОВОДНИ

Нилският крокодил (Crocodylus niloticus) е най-едрият от трите вида крокодили в Африка и един от четирите най-големи крокодили в света, заедно със соленоводния крокодил, гавиалът и черния кайман. Разпространен е в районите на юг от Сахара - почти в цяла Централна, Източна и Южна Африка, а също и на остров Мадагаскар. В миналото се е срещал и в долното течение на Нил на територията на Египет, но поради избиването му от бракониери през 1965 г. този вид е обявен за изчезнал от "страната на фараоните". През 1995 г. нилски крокодили са внесени в страната от Уганда по програма за възстановяване на популацията на вида в Египет. Новият им дом е в южната част на страната, където са защитени със закон. Освен това видът е сравнително рядък в много страни на "черния континент".

Нилският крокодил е сред животните, които се славят с най-лоша репутация в Африка. И това не е случайно - по данни на Световната организация за защита на природата големите влечуги са сред животните, които убиват най-много хора в Африка. Поради това в близкото минало са били сериозно избивани и сега популацията им не е голяма, въпреки че се е увеличила през последните години благодарение на природозащитни организации.

Една от най-големите кризи, свързани с крокодили, започва през 1980 г. в Уганда. В периода 1982-1999 г. в тази африканска страна са регистрирани рекорден брой нападения на крокодили над хора. Дълго време не е била ясна причината, но се оказало, че е човешка грешка, нарушила състоянието на екосистемата в езерото Виктория - най-голямото африканско езеро, на чиито северни брегове е Уганда. От Южна Америка в езерото Виктория е било внесено рядко водно растение, което в родината си служи за храна на много насекоми и влечуги. На африканския континент липсват такива животни и затова то масово се е разпространило в езерото и изпускало отровни вещества във водата, убили много риби и други водни животни. Така плячката на крокодилите намалявала заради това човешко неблагоразумие, като някои редки за Виктория риби напълно изчезнали. Лишени от тази си храна, съставяща 50% от менюто им, нилските крокодили започнали да излизат непрекъснато на брега и сега тяхна жертва ставал почти всеки доближил водния басейн.

През 1997 г., за да възстановят екосистемата, учени внесли от родината на растението-убиец Бразилия хоботници - насекоми, които в родината си се хранели с листата на това растение. Това успешно начинание довело до намаляване на площите му и възстановяване популациите на езерните животни, а оттам и до намаляване на броя на хората, убити от крокодили, въпреки че той и сега не е малък.

 

Нилският крокодил достига дължина 5, понякога и над 6 метра и тегло над 500 кг., като отделни екземпляри достигат и до 800 кг. За рекорден се счита уловеният през 1973 г. крокодил в Руанда, който е бил дълъг 7,5 метра и тежал 1300 кг., както и крокодил от река Итури в ДР Конго със същите размери. Има големи разлики в размерите - така например крокодили от Етиопия и Северен Судан са дълги 2-2,5 метра, в Кения и Замбия - 4-5 метра, а в Руанда, Бурунди, Уганда и Демократична република Конго са гиганти, надвишаващи 6 метра. Най-много гиганти има в района Итури в североизточната част на ДР Конго, където в едноименната река Итури и притоците и, част от системата на река Конго почти всеки крокодил е с дължина над 6 метра. Няма точно обяснение на този факт, но се счита, че е заради разликата в изобилието на храна.

Нилските крокодили живеят средно между 70 и 90 години. Основна плячка на тези влечуги стават както риби и водни птици, така и зебри, антилопи гну, диви свине, хиени, маймуни, а понякога и големи хищници от семейство котки като лъвове и леопарди и др. Нападат и хора, когато са гладни или са навлезли в територията им.

 

Женският крокодил снася между 25 и 80 яйца, които заравят край брега. След 3 месеца от тях се излюпват малките. По време на този период майката ревностно пази яйцата си от хищници. Понякога мястото, където са били снесени яйцата, е извоювано в битка с друга женска. Най-сериозни за яйцата са нападенията на птици и бозайници, а също и на нилския варан. Поради това някои яйца стават плячка, но повечето оцеляват, тъй като едва ли много животни биха рискували да бъдат нападнати от женския крокодил, плуващ в реката близо до гнездото.

Когато малките се излюпят, майката ги поема в уста и така за тяхна безопасност ги пренася до реката. Често може наведнъж да пренесе до 20 от тях. Като малки могат да станат жертва на много хищници, но бързо порастват, за да се превърнат в господари на реката

Соленоводен крокодил

ЗЕМНОВОДНИ

Соленоводният или естуарен крокодил (Crocodylus porosus) е най-едрото съвременно влечуго в света. Смята се за най-голям от четирите вида най-големи крокодили в света, заедно с гавиала, нилския крокодил и черния кайман. Наименованието му идва от факта, че освен в сладководни басейни се среща и в солени води, най-вече в устията на реките и някои крайбрежни райони. Освен соленоводен и естуарен, този вид има и трето название, гребенест крокодил, заради изглеждащите като шипове образувания по гърба му. Соленоводния крокодил е разпространен в Югоизточна Азия, северна Австралия и околните острови. Среща се и по някои от островите на Микронезия и Соломонови острови

Соленоводните крокодили имат голяма глава,с широки и мощни челюсти.На цвят е сив,като към опашката потъмнява,а хълбоците и корема често са изпъстрени с петна.

Освен с дребна плячка като риби, влечуги и птици, соленоводният крокодил се храни и с доста едри животни като биволи, кенгура, маймуни, елени, акули, делфини, врани и др. Често напада и хора.

Този крокодил е най-големият от всички видове - възрастните индивиди достигат дължина над 7 метра и тегло 1 000 кг. Улавяни са и рекордни по размери представители на вида, като дългият 8,4 метра крокодил от австралийския щат Куинсланд, заловен през 1957 г., огромен крокодил от Папуа-Нова Гвинея, тежащ 1 114 кг., 7,5-метров екземпляр от Индия, но първенец е крокодилът от индонезийския остров Суматра, уловен през 1978 г., който е бил дълъг 8,6 метра и тежащ 1 352 кг.

За разлика от повечето видове крокодили, които обитават само сладки води, соленоводният крокодил може да се срещне освен в реки, езера и блата, а също и в океанските крайбрежия, най-вече в лагуни или устия на реки. Тъй като много райони на Югоизточна Азия са гъсто населени, броят на соленоводните крокодили значително е намалял. Влечугото обаче има обширен ареал и докато в страни като Индия, Тайланд, Виетнам, Филипините, Бангладеш има малка популация, то тя е голяма в слабо населени места като островите Борнео, Нова Гвинея и Сулавеси (Индонезия), а също и в страни като Лаос и Мианмар. Видът се среща и в северна Австралия, в северните части на щатите Куинсланд и Северна територия. Въпреки, че тези райони са слабо населени, популацията е малка, заради бракониерство, но в последните години значително се повишава заради успеха на природозащитните организации. Соленоводни крокодили се срещат и на малки острови като архипелазите Микронезия, Палау и Соломонови острови.

Годишно много хора в региона стават жертви на големите влечуги, по официални данни по 2 000 души годишно, макар че повечето случаи остават нерегистрирани. В историята е останало едно от най-мащабните нападения на крокодили в нощта на 19 срещу 20 февруари 1945г., когато в Бирма (днес Мианмар) по време на втората световна война съюзническите сили обградили японските пехотинци при мангровите блата на остров Рамри край бирманското крайбрежие. В утрото на 20 февруари от 800-1000 войници останали само 200, останалите били убити от обитаващите района соленоводни крокодили.

Въпреки зловещата си слава обаче те са много важна ниша в екосистемата, а и освен това нападенията са продиктувани от постоянното заселване на непрекъснато растящото население на региона. Главната вина за нападенията на крокодилите над хора всъщност е на самите хора, които непрекъснато стесняват ареала на крокодилите и това води до зачестяване на срещите между хората и големите влечуги.

Изпрати
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.